Co zrobić z próchnicą? Rady poznańskich dentystów

Trzeba przyznać, że żadna choroba w Polsce nie daje się tak ludziom we znaki jak próchnica. Chodzi tutaj o to, że dotyczy ona całego społeczeństwa – 99% osób dorosłych i 91, 8% dzieci i młodzieży. Dla porównania – w krajach skandynawskich jest to odpowiednio 15% i 3%. Jak widać zasięg tej choroby jest przerażający zwłaszcza, że współczesna medycyna ma wiele nowoczesnych rozwiązań, a dostęp do poznańskich lekarzy stomatologów nie jest czymkolwiek ograniczony (sprawdzona lista: http://dentysta-stomatolog.com/poznan,1.html).

Wszystko wskazuje na to, że próchnica idzie w parze z nieprawidłowymi nawykami wyniesionymi z domu lub osobiście przez siebie wytworzonymi. Nie trzeba być zdziwionym na wieść, że co dziesiąty Polak nie myje w ogóle zębów, a pozostali robią to „na krzyż” – tak jak im się chce. Oczywiście nie powinno się generalizować w tym temacie, ale wskaźniki występowania próchnicy (https://pl.wikipedia.org/wiki/Próchnica_zębów) wśród Polaków jednak skądś się biorą – one nie są wymyślone w żadnych celach, tym bardziej pod kątem zastraszania ludzi. Jest to fakt. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież to winą obarcza się decyzję o likwidację gabinetów stomatologicznych w szkołach – w rzeczy samej służyły one regularnym kontrolom, ale winą za chorobę nie należy obarczać całego systemu edukacyjnego czy zdrowotnego – to raczej jest brak odpowiedzialności rodziców, którzy powinni interesować się stanem uzębienia swoich dzieci i reagować w porę na szalejącą chorobę.

Wydaje się być absurdem, że są pieniądze na modne ciuchy, ale nie ma ich jeśli chodzi o wizytę u dentysty. Inną sprawą jest nieumiejętne mycie zębów – obecnie prowadzone są korepetycje z tego zakresu. Rynek farmaceutyczno – kosmetyczny oferuje bogactwo produktów do higieny jamy ustnej, często natury specjalistycznej. W przypadku problemów z wyborem odpowiedniego preparatu zawsze w tej kwestii może doradzić dentysta w Poznaniu. Ogromnym problemem jest cukier – występujący nie tylko w słodyczach ale i w wielu innych standardowych artykułach spożywczych. Dla własnego dobra warto czytać etykiety ze składem – być może samodzielnie uda się przygotować posiłek bez cukru. Stomatolog z Poznania rozwiązuje wszystkie problemy z próchnicą oraz z chorobami przyzębia swoich pacjentów. Leczenie przebiega w sposób bezbolesny oraz bezstresowy. Warto jest zareagować na apel lekarzy, którzy biją na alarm co do zasięgu problemu i udać się przynajmniej z wizytą kontrolną.

2 komentarzy

  1. Miranda

    Racja, cukier jest tu jednym z głównych problemów!

    Odpowiedz
  2. Olaf

    Cukier to zabójca dla zębów, szczególnie w sytuacji, kiedy nie dba się o higienę jamy ustnej tak, jak należy…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>