Zapalenie miazgi zęba – jedna z najpoważniejszych chorób jamy ustnej

Zapalenie miazgi zęba to choroba, z którą wielu z nas spotka się w ciągu całego swojego życia. Niesłychanie ważne jest, aby nie bagatelizować schorzenia, które może przyczynić się do utraty uzębienia nawet w młodym wieku. Dąbrowa Górnicza to miejsce, w którym otrzymamy profesjonalną pomoc stomatologa w przypadku wystąpienia objawów zapalenia miazgi zęba i innych nieprzyjemnych schorzeń.

Czym jest zapalenie miazgi zęba?

Degradacja tkanki zęba powoduje powstanie ubytku, który z kolei w procesie sukcesywnego rozwoju, wchodzi w głębsze partie zęba. Miazga (➤sjp.pwn.pl) to część zęba odpowiedzialna za funkcje odżywcze, dlatego jej unerwienie jest znacznie większe, niż w przypadku pozostałych warstw tkanki. Powstająca w zębie próchnica powoduje odsłonięcie nerwów znajdujących się w głębokich partiach miazgi. Podczas spożywania posiłków występuje więc nadwrażliwość nerwu, który jest pod bezpośrednim działaniem czynników zewnętrznych. Stąd pojawiający się przeszywający ból, z którym najczęściej udajemy się na fotel dentystyczny. Co w przypadku wizyty u dentysty kobiety w ciąży? Więcej o tym temacie (➤podteksty.pl).

Etapy rozwoju zapalenia miazgi:

Etap I
Początkowe stadium rozwoju zapalenia miazgi wywołuje odczuwalny, ale niezbyt przejmujący ból. Pojawia się także nadwrażliwość podczas spożywania pokarmów i napojów. Etap ten trwa około 3 dni, a leczenie w tym momencie polega na oczyszczeniu tkanki chorobowej i wypełnieniu ubytku. To w pełni odwracalny proces, którego leczenie jest szybkie i mało bolesne.

Etap II
W przypadku niepodjęcia odpowiednich środków zapobiegawczych dalszemu rozwojowi choroby, następuje dalsza degradacja tkanki. Na tym etapie pojawia się stały, przejmujący, pulsujący ból, zazwyczaj w porze wieczorno-nocnej. Uszkodzenie miazgi ma już charakter nieodwracalny, a zastosowane leczenie nie powstrzymuje reakcji bólowej, która jest efektem defektu nerwu. Ząb staje się nadwrażliwy na wszystkie impulsy zewnętrzne.

Etap III
Martwica zęba. Nieodwracalne zniszczenie tkanki miazgi zęba wywołuje silny ból, nadwrażliwość. Na tym etapie leczenie przebiega na zasadzie pełnego oczyszczenia zęba z tkanki miazgi. Leczenie kanałowe jest nieprzyjemne i długie. W związku z intensywnością zmian istotne jest szybkie podjęcie leczenia, gdyż możliwe są dalsze nieprzyjemne konsekwencje. Nieleczony na tym etapie ząb, rozkłada się. Występuje proces gnilny, którego konsekwencją jest silny nieprzyjemny zapach oraz zmiana koloru zęba na siny, brązowy lub zielonkawy.

W przypadku wystąpienia zapalenia miazgi zęba konieczne są niezwłoczne działania lecznicze. Stomatolog w Dąbrowie Górniczej (➤dentysta-stomatolog.com w Dąbrowie Górniczej) dzięki stosowaniu nowoczesnych metod leczenia, gwarantuje najlepsze rezultaty oraz bezbolesne oczyszczanie kanałowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>